Aktywny poród, pozycje wertykalne

by Karolina
2 miesiące ago
79 Views

Aktywny poród, pozycje wertykalne

Poród jest niezwykłym wydarzeniem nie tylko dla matki, ale także dla całej rodziny. W ostatnich latach na popularności zyskała koncepcja „aktywnego porodu”, podczas którego akcent kładzie się na aktywność fizyczną i pozycje wertykalne. W niniejszym artykule omówię  pojęcie aktywnego porodu, zalety pozycji wertykalnych. 

Aktywny poród, to podejście, w którym przyszła matka zachęcana jest do zachowania aktywności fizycznej i swobody ruchów podczas całego procesu porodowego. Zamiast leżeć w łóżku, kobieta ma możliwość zmiany pozycji, chodzenia, klęczenia, czy też siedzenia nie tylko w I ale i w II fazie porodu. Kobieta może stać w wodzie podczas porodu, siedzieć na dużej piłce gimnastycznej oraz przyjąć pozycję wspieraną przez partnera lub specjalistyczne urządzenia do podtrzymywania. Ponadto, zmieniając pozycję może łatwiej znaleźć komfort i zminimalizować ból oraz skrócić czas porodu co wpływa na postrzeganie porodu jako mniej traumatycznego doświadczenia. Różnorodne badania wykazały, że tego rodzaju porody przyczyniają się do zwiększenia bliskości między matką a dzieckiem zaraz po urodzeniu oraz zmniejszenie ryzyka depresji poporodowej. Takie doświadczenie może wpływać też na większą satysfakcję z porodu oraz większą pewność siebie młodej mamy na początku macierzyństwa.

Zalety aktywnego porodu dla matki i dziecka:

1. Wspomaganie naturalnego procesu: pozycje wertykalne wykorzystują grawitację, co może pomóc w osiągnięciu skuteczniejszej kontroli nad ruchami dziecka.  Ruch i zmiana pozycji przez rodzącą pomagają w ułatwieniu przejścia dziecka przez kanał rodny, sprzyjając naturalnemu przebiegowi porodu.

2. Lepsza kontrola nad porodem: kobieta czuje się bardziej zaangażowana i kontroluje przebieg porodu, co może zmniejszyć stres.

3. Zmniejszenie bólu: ruch pozwala zmniejszyć ból porodowy poprzez zmianę ucisku na tkanki miednicy i krocza. W pozycjach wertykalnych miednica matki jest w optymalnym ustawieniu prze odpowiednią pracę kończyn dolnych, co ułatwia przejście dziecka przez kanał rodny. 

4. Skrócenie czasu porodu: aktywny poród może skrócić czas trwania akcji porodowej, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia ryzyka związanego z ewentualną interwencją medyczną.

3. Lepsza cyrkulacja krwi przez żyłę główną dolną: ruchy i zmiana pozycji mogą poprawić przepływ krwi do macicy i płodu.

4. Mniejsze obciążenie kręgosłupa: w pozycjach wertykalnych kręgosłup matki jest mniej obciążony, co pozwala zmniejszyć ból pleców.

W promowaniu aktywnego porodu istotną rolę odgrywa szkoła rodzenia oraz fizjoterapia uroginekologiczna, która przygotowuje przyszłe matki do tego wyjątkowego wydarzenia. Spotkanie ze specjalistami mającymi szeroką wiedzę na temat opieki okołoporodowej  jest wynikiem rosnącej świadomości i edukacji na temat korzyści płynących z naturalnego i aktywnego procesu porodu. W ramach takich spotkań przyszłe mamy zdobywają wiedzę dotyczącą fizjologii porodu, umiejętności radzenia sobie z bólem, technik oddechowych, relaksacyjnych oraz poznają właśnie różne pozycje wertykalne. Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga w radzeniu sobie z bólem u kobiety ciężarnej co znacząco poprawia komfort porodu a czasami w ogóle go umożliwia. Szkoła rodzenia uczy także partnera kobiety, jak wspierać ją emocjonalnie i fizycznie podczas porodu. Wiedza zdobyta na zajęciach jest niezwykle pomocna w budowaniu pewności siebie i zaufania do własnego ciała oraz pogłębia wzajemną relację i wejście w nowy etap życia – rodzicielstwo.

Podsumowując – aktywny poród, zastosowanie pozycji wertykalnych i uczestnictwo w szkole rodzenia oraz spotkania z fizjoterapeutą uroginekologicznym przynoszą liczne korzyści dla matki, dziecka i pozostałych członków rodziny. Wzmocnienie kontroli nad procesem porodu, zmniejszenie bólu, skrócenie czasu trwania porodu oraz większa bliskość i więź między matką a dzieckiem, to tylko niektóre pozytywne aspekty, które płyną z tego podejścia. Są to więc ważne elementy do rozważenia dla każdej przyszłej mamy i przyszłego taty. Jako czynny wykładowca Szkoły Rodzenia szczerze polecam! 😉